W kwietniowym wydaniu Poradnika Gospodarskiego ukazał się aryków dotyczący wykorzystania biowłókniny ściółkującej COVELANA w uprawie warzyw celem ograniczenia stosowania środków ochrony roślin.
Próba została założona i prowadzona przez głównego specjalistę z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Wykorzystanie biowłókniny ściółkującej z owczej wełny w uprawie warzyw celem ograniczenia stosowania środków ochrony roślin.
Wprowadzenie do powszechnego użycia środków ochrony roślin stworzyło możliwość łatwego i szybkiego zwalczania organizmów szkodliwych dla roślin i ochrony plonów. Jednakże nadmierne, często bez uzasadnienia, profilaktycznie stosowanie środków ochrony roślin niesie za sobą liczne niebezpieczeństwa, takie jak:
– presje na środowisko naturalne i ograniczanie bioróżnorodności agrocenoz,
– pojawianie się organizmów szkodliwych dla roślin odpornych na działanie środków ochrony roślin,
– obecność pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych
– w ilościach zagrażających zdrowiu konsumentów.
Istnieje zatem potrzeba poszukiwania rozwiązań, które pozwoliłyby zapewnić ochronę upraw przed organizmami szkodliwymi dla roślin na odpowiednim poziomie, ograniczając wskazane powyżej negatywne skutki.
Taką możliwość może zapewnić ściółkowanie upraw. Wśród materiałów ściółkujących alternatywę stanowi w 100% biodegradowalna włóknina ściółkująca na bazie owczej wełny. Jest to przyjazny dla środowiska produkt naturalny, który wykorzystywany jest do upraw ogrodniczych.
Według producenta https://www.poltops.pl/wlokniny/bio-wloknina zastosowanie włókniny jako glebowego materiału okrywowego zapewnia:
– regulację temperatury gleby dzięki zatrzymywaniu ciepła,
– zatrzymanie wody opadowej poprzez spowolnienie jej parowania,
– ograniczenie zachwaszczenia uprawianych roślin,
– wzbogacanie gleby w składniki pokarmowe i materię organiczną poprzez jej stopniowy rozkład,
– ochronę przed zachwaszczaniem roślin uprawnych, dzięki czemu znacznie obniża się pracochłonność przy pielęgnacji roślin,
– zapobieganie przesuszaniu gleby przez wiatr i zasklepianie jej przez ulewne deszcze,
– czystość dojrzewających owoców (truskawka, poziomka),
– biodegradację z końcem sezonu uprawowego.
Demonstracja założona i prowadzona przez głównego specjalistę z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, z zastosowaniem biowłókniny, miała na celu weryfikację możliwości zmniejszenia zachwaszczenia przy jednoczesnym ograniczeniu stosowania środków ochrony roślin. Zlokalizowana była w gminie Bojanowo w powiecie rawickim w województwie wielkopolskim.
Przeprowadzona demonstracja pn. „Wykorzystanie biowłókniny ściółkującej
z owczej wełny w uprawie warzyw celem ograniczenia stosowania środków ochrony roślin” miała na celu zweryfikowanie możliwości wykorzystania biodegradowalnej włókniny z owczej wełny w uprawie szparagów do ograniczenia zachwaszczenia przy jednoczesnym ograniczeniu stosowania środków ochrony roślin. Włóknina została rozłożona na powierzchni około 9 m2 w uprawie szparaga.
Podczas przeprowadzania demonstracji zauważono, że chwasty sporadycznie przerastały włókninę. W porównaniu z rzędem kontrolnym było ich zdecydowanie mniej.
W rzędzie pozostawionym bez ochrony – kontrolnym, chwastów było zdecydowanie więcej. Ponadto zaobserwowano lepsze uwilgotnienie gleby na poletku doświadczalnym, aniżeli kontrolnym. W dniu zakończenia demonstracji włóknina nie została jeszcze całkowicie rozłożona tj. w październiku 2020r.
Podsumowując, dzięki przeprowadzonej demonstracji uzyskano potwierdzenie, że zastosowanie biowłókniny ściółkującej z owczej wełny może ograniczyć zachwaszczenie na plantacji warzyw przy jednoczesnym ograniczeniu, a nawet braku stosowania zabiegów środkami ochrony roślin.
Biowłóknina może być stosowana w uprawie roślin prowadzonej w odkrytym gruncie i pod osłonami. Sprawdzi się w uprawach ekologicznych, ogródkach działkowych i ogrodach przydomowych.
Opracowanie: Magdalena Świątkowska
Fot.: Jarosław Górski
WODR w Poznaniu